Znáte se?

Znáte se?

Stojí naproti vám a křičí tak, že mu na krku vystupuje tepna. Nemůžete se dívat a soustředit na nic jiného, než na tu tepnu. Nevnímáte, co říká a napadá vás, že ještě chvilku a musí to s ním seknout. Odcházíte z kanceláře, šéfovi jste řekli svůj názor a stále myslíte na tu tepnu. Hlavou vám proběhne myšlenka, jak dlouho na vás bude naštvaný. Až se potkáte znovu, tak vás musí určitě zaškrtit na místě. Za 2 hodiny se potkáte společně na chodbě. Kývnete na sebe a on se ještě koutkem úst pousměje.  Copak si nepamatuje tu naši výměnu názorů? Ne. Hlavou mu proudí zase úplně jiné myšlenky. Je to cholerik.

Každý povahový profil má svoje vnímání, svoje vlastní uvažování, jiné potřeby a jiné obavy a i svůj odlišný jazyk – zkrátka svůj svět.

Proč se to tak děje? Kde je ten klíč, který nám odemkne tajemství předvídaných reakcí a poradí, jak správně klást otázky a jak pracovat s lidmi, kteří jsou jiní?

Oheň, vzduch, země, voda. Psychologické profily – cholerik, sangvinik, melancholik a flegmatik.

Image from http://experienceastrology.com/blog/four-elements/
Image from http://experienceastrology.com/blog/four-elements/

V hlavě jsem měla zakódovaných pár vlastností, které mi pomohli určit, jaký má člověk temperament. Ale v okamžiku, kde se někdo zachoval jinak a vybočil, byla jsem ztracena. Tak jak to tedy je?

Cílem každého z nás, je dostat se do středu. Do středu kříže, všech povahových rysů. Vzít si od každého typu, pozitivní rysy a negativní eliminovat. Vždy u vás nějaký povahový typ bude převládat a budete mít rysy i z ostatních profilů. Je tedy běžné, že cholerik se občas zachová jako sangvinik nebo melancholik.

V říjnu jsem absolvovala workshop „Čtyři energie“, přednášející úžasný Mark Dzirasa. Mark nás skvěle zasvětil do všech typů povahových vlastností. Nebudu se rozepisovat o vlastnostech, které se dočtete kdykoliv jinde. Co se mi však líbilo, bylo uvedení praxe. Ruku na srdce, kdo se řídíte při každodenním prodeji, komunikaci nebo vyjednáváním, typologií osobnosti, která sedí naproti vám? Protože spoléhat na to, že naproti vám sedí finanční ředitel a uslyší na úsporu…. není vždy pravda. Možná ano, ale pokud do jeho povahového profilu bude zasahovat melancholik, což je vysoká pravděpodobnost, pak jeho horké tlačítko je úplně jiné!

Právě porozumění koktejlu těchto energií, nám pomůže lépe porozumět našeho partnera, šéfa, sousedy nebo naše děti. Když porozumíme tomu, jak se lidé chovají a proč, tak jsem schopni lépe předpovídat, jak se budou druzí chovat. Budeme vědět, co se jim líbí, co je motivuje, jaké je jejich horké tlačítko, na které slyší.

Lépe rozumět a chápat druhou stranu, je nesmírně povznášející.

Jak se ptáte svých dětí, když přijdou ze školy? Ptáte se: “Co bylo ve škole” nebo “Jak ses měla ve škole?” Vnímáte ten rozdíl – obě otázky jsou hodně odlišné. Co bylo ve škole, je otázka racionálně založeného člověka. Neboli jaké jsou známky nebo domácí úkoly. Za to otázka Jak ses měla ve škole, je signálem toho, že nás zajímá, jak se dítě cítí, jak se dnes dařilo, co zažilo a jaké má pocity, ze dne stráveného ve škole.

Cholerik není jen řvoun

Ano, je to jedna z hlavních charakteristik, kterým určíme cholerika. . Orientace na výsledek. Rád tvoří a stojí na špičce pyramidy, nějaké skupiny. Je také dominantní, přímý a rozhodný. Nevnímá atmosféru situace a někomu se může zdát bezohledný. Důvodem je to, že ho více zajímá výsledek, než to, jak se lidé v daném okamžiku cítí. Odpověď ho zajímá hned, nesnáší dlouhé a vláčné odpovědi. Potřebuje to vědět teď hned.  Je mistrem krizových situací. Při přednášce nejde proud a jeho okamžitá reakce: „V šeru vypadám stejně nejlépe :-)“

Životního partnera, si bude vybírat pravý opak sebe.  Okamžitě u něj víte, na čem jste. Nálada se mu mění rychle, nahoru a zase dolů. Proto je schopný se na vás rozčílit a za okamžik, se na vás usměje.

Jak nalákat cholerika, aby šel s vámi na houby? Potřebuje výsledek a cíl. „Michale, hele teď houby rostou, určitě jich najdeme hodně a budeme mít plný košík.“

Flegmatik aneb nejoblíbenější lidé ve společnosti

Flegmatik není pouze lhostejný, klidný a nerozhodný. Jeho jazyk je harmonie a mír. Vždy se snaží, se všemi dohodnou, urovnat situaci. Nedokáže říci NE a vše slíbí. Zavolejte mu, že potřebujete pomoci v sobotu dopoledne na stavbě – s úsměvem na tváři vám to slíbí. Obratem mu zavolá manželka, že o víkendu, nejlépe v sobotu po ránu, bude dobré navštívit maminku – “Ano, proč ne, pojedeme tam.” Za moment se mu ozve šéf: “Nutně musíš přijít v sobotu do práce, musíme dokončit uzávěrku, přijedeš?” A jeho odpověď: “Ano, přijdu.” Odpoví ANO!! I když už slíbil  dvě věci. Neumí se rozhodnout a při velkým výběru je paralyzován. A jak se brání? Nereaguje. V sobotu ráno, raději vypne telefon a nikomu nic neřekne. Vítejte ve světě flegmatika. Jsou také mistři situace, dokonale se vcítí do pocitů druhého, umí mlčet nebo naopak mluví, pokud si to situace žádá. Emoce se jim nemění často, nemění se jim nálada.

Jak pozvat flegmatika, aby šel s vámi na houby? Potřebuje mír a harmonií. „Michale, víš, všichni by byli moc rádi, kdyby jsi jel, budou mít velkou radost.“

Když se vás zeptám, chtěli byste být spíše rychlí nebo pomalí? Většina určitě odpoví, že je lepší, být obecně rychlejší. Protože být pomalý, není v naší společnosti moc žádané. Ale jak byste se cítili v rukou kardiochirurga? Chtěli byste, aby byl rychlý? Myslím, že ne. Tady je pomalost a rozvážnost na místě. Není lepší rychlost nad pomalostí. Každá dynamika má své místo a je ji v naší společnosti, zapotřebí.

Hlavní moto, které se neslo celým dnem, bylo: “Neexistuje lepší a horší.” Obojí je potřeba. Tma by nebyla bez světla, horko by nebylo bez zimy. Radost bez smutku.

– Markéta

PS Na sangvinika a melancholika se podíváme příště 🙂

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývala strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem.

Nyní se věnuje rodinné firmě, rodině a investicím do moderních technologií.

Markéta je nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém.

Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem.

Věří v pravdivost, v sílu detailu a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."
Markéta Málková

Latest posts by Markéta Málková (see all)

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývala strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem. Nyní se věnuje rodinné firmě, rodině a investicím do moderních technologií. Markéta je nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém. Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem. Věří v pravdivost, v sílu detailu a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."