Tablet. Ano nebo ne?

 Tablet. Ano nebo ne?

Již uběhl nějaký čas od chvíle, kdy se objevily na našem trhu tablety. Na mobilním trhu se objevily velké, dotykové, mobilní placky. Byl to nový trend, který přišel s velkým nadšením a očekáváním. Kdo si pořídil tablet, byl IN. Vlna nadšení, mě minula velkým obloukem.

Je neuvěřitelné, jak se tablety dostaly do našich životů a dokonce nahradily zařízení, která jsme donedávna používali.

K čemu je to vlastně dobré?

S tabletem pracuji přes rok. Nadšení koupit si tablet padlo v okamžiku, kdy jsem ho viděla v „akci“. Už to pro mě nebyla suše vypadající velká placka, ale měl v sobě něco, své kouzlo a mnoho nových možností, které dokáží vyplnit díru mezi notebookem a chytrým telefonem. Od té doby mě učaroval a já věděla, že zapadne do mého denního režimu a plně nahradí zařízení, která používám.

Image courtesy of KROMKRATHOG at FreeDigitalPhotos.net
Proč si tedy pořídit placku s velkým displejem?

 • Mnoho zařízení v jednom – (stejně jako při příchodu chytrých telefonů) pryč jsou doby, kdy jsme se museli nosit s více zařízeními. Fotoaparát, kamera, notebook nebo album s fotkami ….. Ať už jste se vydali na pracovní schůzku, prezentaci nebo jste řešili s kamarády dovolenou.
 • Pohotové surfování – tablet je okamžitě použitelný, od chvíle, kdy ho uchopíte. Hodí se tak jako rychlý, prohlížeč do ruky, třeba když potřebujete rychle najít informace nebo najít v kuchyni recept.
 • Velké obrázky – pokud chcete někomu ukázat pěkné obrázky z dovolené nebo dokončenou stavební zakázku, displej telefonu je prostě nedostačující. Navíc v dnešní době, kdy máme fotky v digitální podobě, si zaslouží velký displej.
 • Úprava fotek & grafika – upravit fotky, přidat pár efektů, odstínů, zlepšit jas, přidat efekt a doplnit grafické texty? Nikdy to nebylo snazší a na velkém displeji je to opravdu pohodlné.
 • Prezentační nástroj – povzneste vaši prezentaci na vyšší úroveň. Určitě bude vypadat lépe, když s klientem budete rozebírat finanční grafy nebo upravovat podmínky ve smlouvě na tabletu, než jej kreslit a popisovat na papíře. Ovšem i papír a tužka má své kouzlo!
 • Produktivita – velký a přehledný kalendář, kdy přesunutím prstu měníte a upravujte položky v různých aplikacích. Jde to téměř samo. Některé aplikace pro tablet vypadají a umí toho o něco více, než váš chytrý telefon. Vývojáři nezapomínají na možnosti velkého displeje a okamžitou, pohodlnou reakci přesunutí prstem.

 Přesvědčil mě integrovaný stylus, který práci na tabletu posune na vyšší úroveň.

V dnešní době máte z čeho vybírat, zařízení je na trhu více než dost. Má volba byla jasná, tablet s operačním systémem Andorid. Podívejte se na skvěle natočené video, jak můžete tablet využít (povedené nejen marketingově :-))

Která zařízení/nástroje tedy můžete tabletem nahradit a zjednodušit si život:

 1. Scanner – proč s sebou nosit dokumenty a čekat, až dorazíte do kanceláře, kde dokument naskenujete? Využijte dostupnosti fotoaparátu u tabletu, stáhněte si aplikaci pro skenování dokumentů a ještě při schůzce nebo poradě, naskenujte, vyexportujte dokument do PDF a sdílejte.  Mně se osvědčila aplikace Camscanner.
 2. Čtečka knih – proč si kupovat samostatnou čtečku knih, když do tabletu můžete nainstalovat mnoho aplikací pro čtení elektronických knih, které si dokonce poradí s více formáty a lepší prací s PDF dokumenty. Vyzkoušejte aplikaci pro čtení elektronických knih Moon reader.
 3. Přenosné kino – chcete ukázat video z firemního večírku nebo jak se vaše děti koupají v bazénu? Než se dívat na mnohokrát menší obrazovku telefonu nebo nastavovat sdílení videa na televizi, rychlejší a pohodlnější bude tablet. Při cestách ho budete a vaše děti milovat. Víte, že si můžete pořídit držák do auta za hlavovou opěrku? Ceny začínají od 200 Kč. Ideální na daleké cesty, nemyslíte?
 4. Email – ideální nástroj pro vaše emaily. Velký displej na čtení a okamžitý přístup k vaší poště. Někomu by mohla chybět klávesnice na delší odpovědi…. ale kdo chce číst slohová cvičení? Absence klávesnice vás bude udržovat při stručných a jasných odpovědí.
 5. Video hovory – nemáte web kameru? Už si ji nepořizujte. Využijte přední kameru k video hovorům třeba přes Skype.
 6. Herní konzoleproč si kupovat drahé herní konzole a další zařízení, když si můžete zahrát skvělé hry na tabletu, využít jeho pohybových čidel a zažít skvělé zážitky z hraní? Třeba z hraní tolik oblíbených Angry Birds.
 7. Notebook – dokáže tablet nahradit notebook? Pro mě téměř ano. Tablet používám častěji a častěji. Jsou a budou situace, kdy svůj notebook nebo PC použiji. Psaní dlouhých textů, grafické úpravy, tvorba webových stránek nebo jiné náročnější práce. Plnohodnotná klávesnice je nenahraditelná. I když existují aplikace, které vám nahradí stávající (nevyhovující?) klávesnici v tabletu. Používám již dlouhou dobu i na svém telefonu, klávesnici SwiftKeyboard.
 8. Psaní poznámek / kreslení – ve škole, při přednášce, školení, schůzce nebo meetingu. Prostě kdykoliv. Napsat, upravit, přidat obrázek, zvukový soubor či video a okamžitě sdílet. Pro psaní poznámek používám osvědčenou a skvělou aplikaci Evernote. Chcete více oživit poznámku? Stylusem můžete cokoliv nakreslit, vybarvit, zvýraznit…. podobně, jako v aplikaci „Malování“, které znáte z Windows.
 9. Osobní trenér – donuťte se doma cvičit. Tablet vás bude nejen upozorňovat, ale ukáže vám, jak správně cvičit a během cvičení vám bude udávat jasné příkazy. Zkuste třeba aplikaci Ab workout A6W
 10. Interaktivní tabule – třeba pro děti a studenty ve školách. Nabídka aplikací je prakticky neomezená a jsou dokonalejší a dokonalejší. Co třeba anatomie lidského těla.

Prostě pracujte a přitom si hrajte, užívejte si dokonalost dotykové obrazovky.

Tablet není věc, bez které nemůžete žít. Ale pokud máte prostředky a chuť, pořiďte si jej, věřím, že budete spokojeni.

 PS: Pracujete s tabletem nebo jej máte pro zábavu? Těším se na Vaše komentáře 🙂

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem.

Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém.

Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz.

Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem.

Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."
Markéta Málková

Latest posts by Markéta Málková (see all)

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem. Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém. Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz. Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem. Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."