Jak na poznámky a úkoly

obr evernote

Každý den jsme s nimi v kontaktu. Možná je ani nevnímáme a bereme je jako běžnou součást našeho života. Jen nám pomalu, ale nenápadně přerůstají přes hlavu. Myslím tím různé seznamy úkolů a poznámek, chcete-li „schránky„, kde se nám s jistotou a běžně objevují naše úkoly, povinnosti, závazky či termíny. Jsou všude kolem nás doma a i v zaměstnání. Jsou to různé schránky, kde se nám záležitosti objeví anebo si je sami vytvoříme a zapíšeme. Nejčastěji to jsou naše emailové schránky, kalendáře, běžná pošta, poznámky na různých papírcích nebo diáře.

Když se kolem sebe rozhlédnete, jsou opravdu všude. Nákupní seznam přichycený na ledničce, lístky s poznámkami najdete např. v autě, nalepené kolem monitoru počítače, někdo si je dá na nástěnku v kanceláři, aby je měl stále na očích. V tomto ohledu jsme opravdu vynalézaví a fantazií se meze nekladou. Uvědomujeme si vůbec, že jsme tak trochu jejich obětí? Věnujeme jim náš čas, než ta všechna místa projdeme a zpracujeme, ať už vědomě či nikoliv. Každý den s nimi přijdeme do styku a musíme s nimi nějak naložit, ideálně počty vzniklých úkolů a povinností, snížit. Někdy je vyřešíme, zpracujeme a jindy tzv. „vyhnijí“.

Kolikrát se vám stalo, že si něco někam napíšete, ale nemůžete to najít, nevíte, kam jste si to založili. Anebo si stejné věci píšete na různá místa a těžko je dohledáváte, protože minule to tu bylo a dnes to tady není.

Dnešní doba je o velkém záplavu informací. Informací, které na nás útočí ze všech stran. Nenechte se zavalit. Určitě již nějaký systém praktikujete, jen možná není uspořádaný, neplní vaše představy a máte pocit, že se v něm ztrácíte.

Zapisujte si všechny poznámky a úkoly na jedno místo.

Nemějte mnoho míst. Vytvořte si jedno místo, nějakou „vstupní schránku“ a tam si vše zapisujte. Pracovní i soukromé věci. Úkoly si rozdělte do složek nebo nazvů projektů (např. porady, reporty, klienti, marketingová strategie, zahrada, nákupy apod.). Jednoduše poté najde to, co chcete najít a naopak na nic nezapomenete, protože vše budete mít na jednom místě.
Využijte nějaký úkolovník, aplikaci pro seznamy úkolů nebo poznámek. Pokud spoléháte na tužku a papír, pak si vyhraďte blok nebo sešit, kam si věci budete psát. Vše mějte sepsané na jednom místě.

Elektronická aplikace je ideální, protože ji máte neustále při sobě. V telefonu, tabletu, notebooku či počítači. Vše je online a okamžitě synchronizované. Objeví se úkol anebo poznámka a není nic jednoduššího než si ji okamžitě zapsat a nemuset na ni myslet. Co se ale plní, musí se i vyprázdnit. Seznamy úkolů musíte samozřejmě poté zpracovat.

Pro zapisování poznámek používám aplikaci Evernote. Je zdarma, multiplatformní a je okamžitě synchronizována ve všech zařízeních, které používám. Píši si zde a ukládám poznámky a podklady pro různé projekty. Vše mám roztříděné dle oblastí, kterých se poznámky týkají nebo projektů, ke kterým spadají. Můžete si zapisovat poznámky i s multimediálním obsahem.  Do poznámek si můžete kreslit, připojovat fotky nebo obrázky, internetové odkazy nebo celé webové stránky a videa. Narazíte na internetu na zajímavý článek, který si chcete přečíst, až budete mít více času? Pošlete si ho do Evernote. Všechny poznámky budete mít přehledně setříděné a shromážděné na jednom místě. Velkou výhodou je zmíněná synchronizace s ostatními zařízeními, takže pokud Evernote používáte na svém telefonu nebo tabletu, pak se vám vše synchronizuje a zobrazí v počítači. Poznámky také můžete chránit heslem. Ty lze poté sdílet s kýmkoliv a společně je upravovat. Poznámky se dají označit i štítky, takže jedním klikem se mi zobrazí poznámky označené štítkem např. finance, i když jsou uložené v různých složkách a projektech. Úžasně přehledné a rychlé. V poznámkách můžete i vyhledávat dle vámi zadaných klíčových slov.

U každé poznámky si můžete vygenerovat její URL adresu. Tento odkaz můžete vložit např. do kalendáře, kde jedním klikem vidím obsah poznámky, která je obsáhlá a nechcete ji do kalendáře vkládat. Stejně tak můžete odkaz vložit do emailu. Poslat zprávu s textem a vložit URL odkaz na poznámku, kterou máte v Evernote uloženou. Vytvářet v poznámce můžete tabulky nebo check listy.

obr evernote akce

Co: poznámky, úkoly, check listy, podklady

Kde: aplikace v telefonu, tabletu nebo počítači

Jak: napíšete, uložíte nebo přidáte obrázek, odkaz na webovou stránku či video. Můžete řadit do složek a přidávat štítky.

Proč: přehledně uspořádané vaše „záležitosti“ na jednom místě. Vše nosíte stále s sebou.

Za kolik: zdarma

Odkaz: evernote.com

Evernote je velký pomocník. Vyzkoušela jsem více aplikací, ale Evernote mi maximálně vyhovuje z pohledu designu, uživatelského prostředí a funkcemi. Zaregistrujte se a vyzkoušejte kouzlo „zeleného slona“.

:: Markéta

.

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem.

Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém.

Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz.

Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem.

Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."
Markéta Málková

Latest posts by Markéta Málková (see all)

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem. Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém. Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz. Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem. Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."