6 tipů pro úspěšné dokončení vytyčeného cíle

Loňský rok byl pro mě výzva. Nový start a já se rozhodla, že vystoupím ze své zóny komfortu a budu se dělit s lidmi o to, co mi vlastně pomáhá na mé cestě produktivity a efektivity.

Zdálo se mi to jako nemožné, i když jsem o tom v hloubi duše snila.

Často hledáme nové postupy, jdeme do hloubky a chceme vědět více a více. Cesta, kterou hledáme je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než si myslíme. Proto nehledejte složité věci, ale raději běžte rovnou do akce. mapa kompas

Chci se s Vámi podělit o jednoduchý postup, který mně pomohl dokončit práci na větším online projektu. Jedná se o mé reálné kroky, které fungují a třeba i vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

1. Uvědomit si cíl

Pro někoho jasná věc, pro druhé těžko dosažitelná meta. Cíl. Slovo často skloňované a opomíjené. Když nemáte cíl, těžko proběhnete cílovou páskou. Když nemáte cíl, neznáte směr a nedokážete si zvolit správnou a přímou cestu. Když nemáte cíl, neucítíte ten krásný pocit úlevy a radosti, že jste to zvládli a proběhli cílovou páskou. Nemůžete se dále posouvat a dosahovat lepších výsledků. Pro mě byl cíl jednoznačný a jasný. Připravit vše potřebné, včetně sebe sama na natáčení mého prvního online kurzu o time managementu.

2. Termín

Tím, že znáte termín, kdy má být práce hotova, je v mnoha případech i výhoda. Víte, kolik času vám zbývá, tedy kolik času máte na přípravu/dokončení.

I v mém případě tomu tak bylo. Na přípravu jsem měla měsíc a pár dní. Tady mě napadá spojitost s Parkinsonovým zákonem – práce roste úměrně s časem. Protože i pokud, kdybych na přípravu měla měsíce dva, jistě bych dokázala zbylý čas vyplnit nějakými činnostmi. Ale bezpochyby, by to byly činnosti, které mi generují pouze 20% výsledků. Čím méně času člověk má, více času věnuje přemýšlení. Racionálněji a efektivněji si vybírá, do čeho se pustí.

3. Odhad časové náročnosti

Musíte vědět, jak dlouho vám jaké činnosti zabírají času. Potom se s tím mnohem lépe pracuje, máte se o co opřít. Rychleji tak dokážete reagovat na vzniklé situace a dokážete se správně rozhodnout. Jelikož to byl můj první online kurz, byly tam věci, které jsem dělala poprvé. O představě časové náročnosti se mi krásně hodila aplikace, kterou používám – www.rescuetime.com. Vynikající aplikace, která měře čas strávený u počítače a zobrazí vám produktivitu práce. Zobrazí vám, kolik času jste např. psali ve wordu, jak dlouho jste pracovali na prezentaci nebo kolik času trávíte na sociálních sítích. Zkusila jsem si připravit na zkoušku první díl, abych věděla, jak náročná příprava zhruba bude.

4. Připravit si plán

Poté si stačilo připravit plán. Vše podstatné jsem věděla. Podstatným krokem bylo stanovení si struktury kurzu a rozdělení si nejdůležitějších úkolů dne. Plán byl rozdělen na 8 hlavních bodů, které byly klíčové a ostatní dílčí kroky spadaly k jednotlivým bodům. Nejdůležitější úkoly dne, pro mě byly 2 úkoly denně, které jsem musela mít jednoznačně splněné. Právě tento návyk u mě dává věci do pohybu. Když byly hlavní úkoly dokončeny, mohla jsem pracovat na dalších drobných úkolech. Ale nemusela. Když jsem udělala něco navíc, odměnou mi byl příjemný pocit, že mám náskok oproti plánu. To mi dodává novou energií do žil 🙂

5. Rezerva je fajn

Nejsme roboti a tak jsou hodiny nebo i dny, kdy nám práce nejde od ruky a moc se nám nedaří. Naučila jsem se v takových situacích prostě nepracovat. Anebo si vybírat menší, drobné úkoly. Netrápit se, protože stejně nic nevznikne. Pokud vznikne, tak musíte vynaložit mnoho úsilí a věnovat tomu více času a pozornosti. Vždy počítám s rezervou právě na tyto dny. A vyplácí se mi to 🙂

6. Odměňovat se

Když protnete nějaký kontrolní bod, na vámi stanovené cestě, tak se odměňte. Čímkoliv, co vám udělá radost a hlavně na co se budete těšit. Může to být čas strávený na internetu, příjemný oběd s přáteli anebo si kupte něco, co vám udělá radost. Vždy život je lepší si užít, než pouze prožít.

A jak na projekty nebo náročnější úkoly jdete Vy? Co vám funguje a co se Vám osvědčilo? Podělte se o Vaše postupy do komentářů s ostatními.

   :: Markéta

facebook-07  Facebook skupina ChyťteSvůjČas

 

Markéta Málková

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem.

Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém.

Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz.

Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem.

Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."
Markéta Málková

Latest posts by Markéta Málková (see all)

Markéta Málková

je podnikatelka, která se zabývá strategickými analýzami online projektů, efektivitě pracovních postupů a digitálním dovednostem. Maminka dvou dětí a nadšená sportovkyně, která má ráda pořádek, řád a systém. Pravidelně se profesně vzdělává a věnuje se osobnostnímu rozvoji, na který klade vysoký důraz. Dostupné moderní technologie a chytrá řešení jsou jejím každodenním chlebem. Jednoduchost, mimimalismus a zjednodušení věcí, se stávají jejím životním stylem. Věří v sílu detailu, pravdivosti a upřímnosti. Řídí se mottem: “Není důležité stihnout vše, ale pouze to, co je důležité."

Komentáře